RYCHLÝ KONTAKT

Petr Jakeš
Tel.: +420 777 599 998
Hana Krtičková
Tel.: +420 777 599 992
Podpořte náš facebook kliknutím na tlačítko
"To se mi líbí", děkujeme :)


Druhotná platební neschopnost

Druhotná platební neschopnost


V Česku se roztáčí kolotoč druhotné platební neschopnosti firem. Podnikatelé platí faktury opožděně a řada živnostníků a malých firem se začíná potýkat s nedostatkem hotovosti. Kvůli recesi jim mnozí odběratelé a zákazníci dluží a platí pozdě. Faktury podnikatelé proplácejí mnohdy až několik týdnů i měsíců po uplynutí splatnosti. Někteří drobní živnostníci a podnikatelé se tím dostávají do pasti druhotné platební neschopnosti, která je může dovést ke krachu.

Zhruba tři čtvrtiny živnostníků, kteří mají problém se splatností faktur ze strany zákazníků, pociťují, že to má dopad i na jejich živnost. „Takový stav ohrožuje zdravé fungování firmy, potažmo celé ekonomiky. Živnostníkům začne chybět hotovost i na úhradu pravidelných plateb, jakou jsou daně nebo sociální a zdravotní pojištění. Často pak sahají k tomu, že sami začínají platit faktury svým dodavatelům až po lhůtách splatnosti.
 


Statistika


S pozdními platbami od svých zákazníků se potýká 75 procent tuzemských podniků!

Téměř 30 procent podniků uvedlo, že se jedná o desítky tisíc korun, podle více než poloviny firem (54,1 %) se jedná o stovky tisíc korun a každá desátá firma (11,9 %) uvedla, že se jedná o miliony korun.

Každá druhá firma (47,6 %) uvádí, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské recese na činnost podniku.

Zdroj: Hospodářská komora ČR
 


Příklad


„Máme faktury, které nám odběratelé měli dávno uhradit, přitom nás žádají, abychom jim splatnost ještě alespoň o dva měsíce prodloužili. Nedostatek hotovosti nás nutí, abychom se začali chovat podobně.„

Zvýšená nervozita a napětí se promítne do obchodních vztahů i do pracovněprávních vztahů. Dá se očekávat, že nejasnosti a vznikající problémy se budou řešit s větším stresem a někdy i zkratovitě. A právě nyní je nejvhodnější příležitost zvážit, do jaké míry se podnikatel nechá dále ohrožovat chronickými neplatiči, ať už je důvod jejich zpožděných plateb jakýkoliv.Řešení


Jediným receptem v této složité situaci je maximální odpovědnost a dodržování doby splatnosti faktur a právě to vám zajistí naše společnost, EXACTOR FINANCE s.r.o.